SICOVAD – förnyat förtroende för WINTERSTEIGER

12/11/25

SICOVAD (Syndicat Intercommunal de Collecte et de Valorisation des Déchets) med säte i Épinal, Frankrike, som redan är utrustat med en tidigare generation torkskåp, har återigen valt WINTERSTEIGER Dry & Protect för sin nya byggnad.

Som ett led i sina kontinuerliga ansträngningar att förbättra arbetsmiljön och tillhandahålla högpresterande utrustning valde organisationen produkter från Wintersteiger Smartlocker-serien. Dessa energisnåla smartlockerskåp är utrustade med ventilerade hängare för kläder samt specialdesignade munstycken för handskar och skor, vilket säkerställer att utrustningen är torr och redo att användas nästa arbetsdag.

”Denna nya generation av personliga omklädningsskåp utmärker sig genom sin exceptionella finish och ergonomiska design”, säger Cédric Noblot, SICOVAD:s biträdande verkstadschef.

SICOVAD, som alltid värnar om sina anställdas arbetsmiljö, har även investerat i ett Primus Set 8 Helmet Premium torkskåp för teamet som ansvarar för rengöringen av sopbilarna. Detta torkskåp säkerställer snabb torkning av fuktiga skyddsutrustningar och kläder, vilket förbättrar de anställdas välbefinnande och effektivitet varje dag.